Łomża na przełomie XIX i XX wieku przeżywała okres swojej świetności. Świetnie zorganizowana stolica Guberni Łomżyńskiej stanowiła kulturalne i administracyjne centrum. Było to miasto, w którym swoją siedzibę miał gubernator i w którym znajdowała się górująca nad innymi budynkami katedra. Tutaj społeczność żydowska miała swoją Wielką Synagogę, a kupcy i fabrykanci posiadali swoje wspaniałe kamienice. Dziś ten obraz istnieje już tylko na starych zdjęciach oraz pocztówkach.

Pocztówki łomżyńskie tworzą nieco idealistyczny, ale też prawdziwy obraz dawnego miasta: z licznymi kamienicami, świątyniami i ulicami. Przede wszystkim zaś pokazują ówczesnych mieszkańców tego 600-letniego grodu nad Narwią, spacerujących sobie wśród zieleni ulic i placów, brzegiem rzeki czy aleją prowadzącą tuż obok pełnego starych nagrobków cmentarza… Ówcześnie, dzięki tym małym dziełom sztuki, mieszkańcy innych miejsc na świecie mogli poznać codzienne życie w Łomży. Dzisiaj my możemy przenieść się w czasie do dawnego miasta i podejrzeć życie tych, którzy je tworzyli, konfrontując przeszłość z teraźniejszością.

Zapraszamy na sentymentalną podróż w przeszłość śladami dawnej Łomży z pogranicza XIX i XX wieku…

Kompletny zbiór przedstawionych pocztówek pochodzi z kolekcji zgromadzonych przez Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów, Bibliotekę Uniwersytecką im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku oraz Książnicę Podlaską.

Kategorie: Album

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

864 views
Zmień rozmiar